Те въздействат благотворно както върху тялото, така и върху съзнанието
Снимка: Guliver / iStock
Прегръдката е не само приятна, но и има редица положителни ефекти върху тялото и съзнанието. Този феномен е изучаван дълги години от учени и доказателствата са налице.
Прегръдката укрепва имунната ни система
Прегръдки, траещи 20 секунди или повече, имат терапевтичен ефект. Те оказват благотворно влияние върху нашето тяло и ни помагат да се борим с болестите.
Кара ни да мислим по-малко за храна и повече за поддържането на добра форма
Прегръдките са израз на подкрепа и емпатия. Те ни карат да се чувстваме обичани и ни помагат да потискаме желанието си да запълваме емоционалните празнини в себе си с вкусна, но вредна храна.
Прегръдките забавят стареенето
Те намаляват нивото на стрес и се борят с възпалителните процеси. По този начин се превръщат в своеобразен естествен механизъм, забавящ стареенето на тялото.
Снимка: Guliver / iStock
Подобряват настроението
Помагат ни да „презаредим батериите“ и да бъдем работоспособни през целия ден.
Помагат ни да преодолеем пречките пред себе си
След като са заредени с позитивна енергия, телата и съзнанието ни могат да преодолеят и най-трудните ситуации.
Правят ни по-щастливи
Прегръдките карат телата ни да отделят хормона окситоцин. Той ни изпълва с радост и заздравява емоционалната връзка с нашия партньор или семейството ни.
Бори депресията
Прегръдките намаляват отделянето на хормона на стреса (кортизол), но стимулират отделянето и на серотонин (асоциира се с добро настроение и усещане за щастие).
Успокоява нервната ни система
Прегръдката действа успокоително както на сърцето, така и на нервната ни система. Тя позволява на нервите ни да се отпуснат. Тялото ни се отървава от натрупаното в него напрежение.
Снимка: Guliver / iStock
Увеличава самочувствието
Прегръдките ни карат да се чувстваме в безопасност. Те ни правят по-малко податливи на страх и несигурност. Подобна реакция е част от нашите инстинкти – тя ни помага на подсъзнателно ниво.
Продължението четете в Обекти.бг
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари